Експерт при омбудсмана определи като необосновано поскъпването на водата в Сливен

Сподели новината:
4.jpg
Сливен

Новите цени на водата и ВиК услугите за следващата година, които предвиждат от поскъпване с 19% в Сливен до поевтиняване с 15% в Добрич, бяха обсъдени в Комисията за енергийно и водно регулиране. За Бургас очакваното увеличение ще бъде 3,7%.

Средно за страната обаче поскъпването на ВиК услугите е 3,8%, което представителят на институцията на омбудсмана Цветанка Илиева определи най-малкото като несправедливо:

"Предвид кризата, която има момента с водоснабдяването в 23 области, считаме, че не е справедливо да се увеличават цените. Към 26 ноември 2024 година над 255 000 човека в 13  града и  261 села са с нарушено водоснабдяване, като някъде това продължава повече от няколко месеца.

Видяхме, че с увеличението на цените на ВиК услугите не се решават проблемите във ВИК сектора, напротив - те са задълбочават с всяка измината година", посочи Илиева.

Тя определи като необосновано и поскъпването в Сливен, където предвиденият скок процентно е най-голям за страната - 19 на сто. Това увеличение беше необяснимо и за повечето жители на града:

"Това е кошмар, какво е това увеличение?; "Ами да увеличават, аз се радвам, когато увеличават!"; "Постоянно аварии, стоим без вода, обаче какво правят ВиК -  нищо"; "При тия загуби, които се коментират навсякъде, не е нормално увеличение на цената"; "По-малко вода ще харчим, какво да направим?" - бяха коментарите на жители на Сливен.

Сред тях бяха и представителите на местната власт, на които председателят на енергийния регулатор Иван Иванов напомни:

"Комисията за енергийно и водно регулиране определя пределни цени за ВиК операторите. Когато има неизпълнение на определени качествени показатели на водата, самата ВиК асоциация може да прекрати договора. Може и да се наложи и намаление на цената.

Но никой не споменава, че това може да се направи и може да се направи от съответно местните власти", каза Иван Иванов.

При липса на вода за повече от 48 часа потребителите да бъдат обезщетявани, както е при липсата на ток и парно. Това е едно от исканията, които постави Мая Манолова, председател на гражданската платформа Изправи се.БГ към КЕВР при обсъждането на по-високите цени на водата. 

Предстои на 19 декември Комисията за енергийно и водно регулиране да одобри или промени обсъдените цени на водата и ВиК услугите и те да влязат в сила от 1 януари. 

Източник: БНР

Ad