Скандалният случай с фалшивото масло, който придоби широка популярност наскоро, всъщност датира от януари 2025 година. Продуктът трябва да е напълно изтеглен от пазара и никъде да не се продава. Това обясни в Нова телевизия министърът на земеделието Пламен Абровски. Още в началото на миналата година Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е реагирала на сигнал, иззела е количествата, сезирала е прокуратурата и е отстранила от хранителната верига двамата оператори. Случаят излиза наяве сега заради окончателно наложената глоба. По думите на министъра, въпросната фирма вече не би трябвало да оперира на българския пазар.
Абровски призна, че към момента БАБХ е с ограничени контролни функции, но министерството вече работи по кардинално решение — създаването на нова информационна система със законодателна основа.
Всеки продукт (като маслото), който премине границата или бъде произведен в местна мандра, ще се въвежда веднага в системата. Общо 269 мандри в страната вече докладват ежедневно каква суровина влиза при тях.
„Палмовата мазнина не се разгражда в човешкия организъм, за това е необходима температура от 42 градуса. Въвеждаме този контрол, за да знаем какво ядем всеки ден“, категоричен бе министърът.
Министърът разкритикува досегашната нормативна уредба: „Наредбата в момента е направена като врата в полето. Ако внасяш обезмаслено сухо мляко, добавиш палма и вода и го наречеш „сирене“ — ти подвеждаш потребителя, но сегашният закон го позволява, стига продуктът да е безопасен.“
Земеделският министър успокои, че мащабни проблеми с афлатоксини в млякото няма, а засиленият контрол е напълно законен. Срокът за излизане на пробите за тези силно токсични вещества е три дни, което е стандартна практика и в страни като Германия, Франция и Румъния.
Предстоят обаче масови проверки по фермите, тъй като в момента има сериозни разминавания между липсата на официален внос и огромното родно производство. За пример той даде извънредна проверка в Сливенско:
„От 80 хиляди регистрирани животни в областта, 10% се оказаха „виртуални“ (съществуващи само по документи). Не очаквах, че българското земеделие е чак такъв разграден двор“, коментира Абровски.
Попитан от водещия Виктор Николаев дали правителството реално е свалило цените на храните с 15%, министърът отговори утвърдително, но направи важно уточнение за механизма.
По думите му държавата не налага административни мерки, а е протегнала ръка за стратегическо партньорство към търговците. Инициативата „Кошница с грижа“ обхваща продуктите от малката потребителска кошница, като от нея са изключени плодовете и зеленчуците, тъй като те имат изразен сезонен характер.



