Министерството на външните работи (МВнР) изпрати протестна нота до колегите си от Република Северна Македония (РСМ) във връзка с констатираните през последните дни в публичното пространство на съседна РСМ многобройни прояви и лозунги, насочени срещу България.
В нотата се изразява дълбока загриженост от случващото се, което е в отговор и на разпространявания антиевропейски наратив срещу утвърждаването на добросъседски отношения между двете държави. Особено притеснително е, че недоброжелателните прояви в публичното пространство ескалират в момент, когато София и Скопие активно търсят път към конструктивен диалог и намиране на трайни взаимноприемливи решения в интерес на европейската интеграция на РСМ и региона.
Вярваме, че подобни прояви ще се превърнат в част от миналото, а нашите две държави ще успеят да отворят нова страница в отношенията си, основана на взаимно уважение и искрено приятелство, пишат от МВнР.



