Начало на Страстната седмица

Сподели новината:
19.png
България

Последната седмица на Великия пост Църквата нарича Страстна седмица, защото тя е посветена на възпоменанията за последните дни от земния живот на християнския спасител Иисус Христос – неговите страдания, кръстна смърт и погребение.

Започва с тържественото му влизане в Йерусалим на Цветница и завършва с Неговото Възкресение (Великден). Тя е последната от Великденския пост и на всеки един ден от нея Църквата извършва специални служби.

На старобългарски “страст” е “страдание”. По тази причина дните на Христовите страдания от влизането на Исус Христос в Йерусалим за Пасха до смъртта му са наречени “Страстна седмица”. Приближавайки се към кулминацията на тази седмица, всеки от дните от понеделник до събота се нарича Велик - Велики понеделник, Велики вторник и така нататък.

На Велики понеделник Иисус Христос влиза в Йерусалимския храм и го намира пълен с търговци. Божият Син изгонил търговците, защото храмът е дом за молитва, а не тържище. В Евангелието се говори за проповедта на Иисус в храма и изреченото от него проклятие над безплодната смокиня – символ на човешката душа, която не познава молитвата, покаянието и не носи духовни плодове.

На Велики вторник Христос изобличава фарисеите, садукеите и книжниците, проповядва в храма и дава своите последни нравствени наставления; разказва притчите за почит към Цезаря и за възкресението на мъртвите, също за Страшния съд и края на света, за 10-те мъдри девици, очакващи идването на Господа. Христос прави пророчества за съдбата на град Йерусалим.

На Велика сряда Христос е във Витания (предградие на Източен Йерусалим), в дома на фарисея Симон, където е посетен от покаяла се грешница. Католическата традиция в течение на дълго време я отъждествява с Мария Магдалина. Тя измива със сълзи и намазва краката на Христос с драгоценно миро, а в притеснението си счупва съда с мирото и го излива на главата му, като по този начин го приготвя за погребение. Юда Искариотски решава да предаде своя Учител за 30 сребърника.

На Велики четвъртък се провежда Тайната вечеря на Божия син с Апостолите. Според евреите денят завършва със залеза на Слънцето и тогава започва следващият ден. Затова Тайната вечеря се числи към Велики четвъртък. В началото на вечерята Христос измива краката на учениците си в знак на крайно смирение. Още преди това Той е изпратил в Йерусалим апостолите Петър и Йоан, които приготвят пасхална трапеза с незаквасен хляб и вино. По време на вечерята Христос им казва, че един от тях ще Го предаде. Юда излиза и Го предава, а през нощта срещу четвъртък Христос се моли в Гетсиманската градина до идването на предателя и залавянето Му. Иисус Христос е изправен на съд пред юдейския Синедрион и е осъден е на смърт заради твърденията му, че е „цар на юдеите“.

Велики петък (Разпети петък) е денят на великите страдания на Иисус.

Велика събота е ден на оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и жени, носещи миро. Църквата отслужва Опело Христово.

Великден е денят на светлото Христово възкресение, празникът на празници за всички християни по света!

Ad