Бум на измами по добре позната престъпна схема в сайтове за онлайн продажби. Извършителите се свързват с лица, които предлагат различни стоки с желание да ги закупят, но искат да извършат плащането в специална платформа, в която жертвата въвежда данните на банковата си карта, информира БНТ.
Как потребителите могат да се окажат с източени сметки, а нищо неподозиращи граждани да се превърнат в измамници?
Мария публикува обява за продажба на гнездо за бебе в сайт за онлайн търговия. Секунди по-късно с нея се свързва потенциален клиент, който призовава комуникацията им да се проведе във вайбър. Там той уверява, че иска да закупи артикула, но предлага алтернативен начин за заплащане и доставка.Отговорът беше:
" Аз съм от Бургас, но куриерът може да вземе стоката директно от вашия адрес, така че дори не е нужно да напускате дома си и да прекарвате цялото време и всички разходи, за които се грижа, получавате плащането още сега" и аз пиша "как става това, с коя куриерска фирма". Отговорът е - сега пускам поръчката, плащам за нея, след което трябва да потвърдите поръчката най-скоро, така че парите да бъдат преведени на вашата карта, а куриера ще се свърже с вас да уточни подробности като адрес, час и ден", обясни Мария.
Клиентът, представящ се за Ана, изпраща и линк за специална платформа, в който жената да въведе данните на банковата си карта. Мария се усъмнява в истинността му, заради което се свързва с поддръжката на сайта за обяви, откъдето я уверяват, че се опитват да я измамят. Така тя остава с непокътната банкова сметка, за разлика от стотиците други потребители у нас, които без да се усетят, въвеждат данните си в платформата.
Така се проверява дали потребителят притежава сума по-висока от 2000 лева - колкото е лимитът за теглене през подобна транзакция. В случай, че наличността надхвърля тази сума, на екрана се появява прозорец за грешка и жертвата трябва да въведе данните си отново. По този начин при всяко въвеждане, измамниците теглят по 2000 лева.
“Киберпрестъпност”, ГДБОП: Имаме случай с над 20 хил. лв. жертва, която всъщност на няколко пъти за няколко дена са й изтеглили пари от проба - грешка, опитайте отново, попълнете пак", обясни комисар Лазаров.
Пътят на парите отвежда в банкови сметки в страни извън Европейския съюз, откъдето редица престъпни групи оперират по тази схема. Въпреки това, техните номера са български, с което именно печелят доверието на жертвите си. Оказва се, че измамниците на случаен принцип използват съществуващи телефонни номера на български граждани, които нямат инсталиран вайбър. Те създават акаунти с тях и ги активират, възползвайки се от уязвимост по процеса на удостоверяване в приложението.
"Когато тръгнат да активират всъщност, реалният потребител не знае, че има неговият телефонен номер вече активен вайбър. Всъщност това са хора, които нямат смартфони и са с телефони с копчета или хора на преклонна възраст, които не знаят за това приложение за комуникация, не използват такива неща и съответно техните телефонни номера не са верифицирани с комуникатори", коментира още комисар Лазаров.
За разкриването на извършителите ГДБОП координира действията си с международните ни партньори. Въпреки това достигането до измамниците е трудно, отнеме време, а вероятността хората да получат обратно парите си - почти равна на нула.
