Палмово масло замърси плажовете по Южното Черноморие

Сподели новината:
Палмово масло замърси плажовете по Южното Черноморие
България

През последните няколко по плажовете от Обзор на юг продължават да изплуват топчета палмово масло.Такива се виждат по плажовете на Иракли, Арапя, Корал,Созопол, Ахтопол и др.

Според информация на ИА “Морска администрация“, отчетеното замърсяване вероятно е от палмово масло, изхвърлено в морето в следствие на миене на кораби – продуктовози, разрешено от международните регулации при спазване на строго определени изисквания за отдалеченост от брега – извън 12-милната зона. Вероятно се касае за транзитно преминаващ кораб, тъй като в българските пристанища не се разтоварва в течно състояние подобен товар.

Институциите са направили проверка в сряда и от Басейновата дирекция са взели проби, но резултатите не са готови.

Белите топки-гранули не са опасни за хората. “Основната съставна част на палмовото масло е палметиновата киселина. Тя не се разтваря във вода, вследствие на което не може да окаже токсично въздействие върху хората. Това са продукти, които се разтварят в алкохол при температура над 63 градуса”, обясняват специалисти.

Ad