Православната църква почита паметта на първия християнски мъченик - Свети Стефан. По традиция на днешния ден се приготвят местни ястия и на трапезата се събира цялото семейство. Младите семейства ходят на гости на кумовете си или на по-възрастните си роднини.
От времето на Апостол Павел насам всички наричат Свети Стефан пръв мъченик, защото е първият мъченик за християнската вяра.
Стефановден е третият ден на Коледа и последният празник за годината. Един от основните обичаи, свързани с 27 декември, носи името ладуване. Момите се събират и гадаят заедно за женитба. Всички неомъжени жени топят китки, привързани с пръстен или друг личен предмет, в ново менче пълно с вода. На другата сутрин една от момите, облечена като булка, вади китките от менчетата и нарича за женитба и щастлив семеен живот. Момите слагат ечемик под възглавниците си и се надяват да сънуват бъдещите си съпрузи през нощта.
На Стефановден се спазват обичаите за Мръсните дни. През този период хората се пазят от зли сили. Не се ходи навън през ноща, а жените следват редица обичаи, за да предпазят домовете си от злото.
Мъжете с името Стефан са 1561. 678 дами носят името Стефка. Стефи е един гражданин на Сливен. 52 господа се казват Стефко, Стефчо – 17. Една е дамата с името Стефа. 27 жени от общината се казват Стефана. Стефанка са 180 дами, 58 са Стефания. 161 са представителките на нежния пол с името Стефани. Стамен са 17 господа. 4 са жените, кръстени Стамена, 12 – Стана. Имен ден празнуват днес и мъжете, носещи името Венцислав. Те са 98 души. Дамите Венцислава са 14. 13 мъже са с името Венцеслав, а Венцеслава се казват 6 жени. Стоян също празнува. 1519 са господата с това име. Имен ден празнуват и жените с името Стоянка – 842. 104 са господата, кръстени Стойко.



